2013.01.23. Egy kis tradicionális sporthorgászat
Ezt a könyvet még Leventétől kaptam ajándékba. Ha valakit komolyabban érdekelne, talán még akad pár eladó példánya. Na, de hagyjuk a szerzőt beszélni…
“Nem tudományos művet, se száraz igazságot, hanem lehetőleg elbeszélő modort követve óhajtom a horoggal való halászati módot megösmertetni abban a reményben, hogy az olvasandókkal a kedves olvasónak kellemes szórakozást is nyújthatok és velök, illetve általuk ennek a hasznos és kedves sportnak újabb híveket toborozván, idővel gátat vethetünk úgy a jelenlegi rablógazdálkodásnak, mint a halászat iránt mutatkozó sajnálatos közönynek, melyek együttvéve a törvényes tilalom ellenére is nagyban okai a halakat kipusztulással fenyegető veszélynek.”
Zsarnovitzky Árpád, királyi ítélőtáblai járásbíró, 1912
“A halászbot főleg rugalmasságánál fogva képesíti a horgászt egyrészt arra, hogy a csalit állóhelyéről minél messzebbre biztosan és úgy vesse és vezesse a hal elé, a mint a helyzet ezt szükségeli, de főként arra, hogy a horgonakadt és igen hevesen védekező és vergölődő nagyobb halat a legvékonyabb horogín használatával is szárazra juttathassa, míg a nem eléggé hajlékony horognyélről a jóval vastagabb és erősebb zsinórt is képes az illető hal elszakítani. A halászbot, hogy czéljának megfeleljen, mindenekelőtt igen rugalmas kell, hogy legyen, aztán a mellett, hogy hajlékony és féköralakúan görbíthető meg, a reá ható erő megszüntével ismét teljes mértékben kiegyenesüljön. A halászbot töve fölött egy olyan készülék foglal helyet, mely a horogínt tartó orsót a bothoz erősíti…”
“A horgászathoz hosszú zsinórra van szükségünk. Például hevesen védekező és nehezen fárasztható lazacznál 80-100 méter hosszúra, a többi nagy halnál 50-60 méterre, különben a hal elszakítja az ínt, sőt akárhányszor a horognyelet is eltöri, ha nem birnak annyi zsinórt engedni a bot legnagyobb feszültsége mellett, míg a hal ki nem merül. Hogy ilyen hosszú zsinórt kényelmesen és czélszerűen lehessen a bothoz erősíteni és a hal kifárasztásánál érvényesíteni, azt egy megfelelő orsóra csavarjuk. Ma már nagyon sokféle orsót alkalmaznak, de ott, a hol folytonosan messzire kell vetni a horgot, legsikeresebben az ábrán látható, Nottingham nevű fából valót használhatjuk. Az orsók lehetőleg homályos szinüek legyenek, nehogy napfénynél a gyors forgás közbeni csillámlásával a halakat figyelmessé tegye.”
“A horgászszerszámnak nem éppen lényeges, de némely esetben mégis igen fontos alkatrésze a pedző, ami népiesen úszóka, tutaj, vagy pallókának is neveznek. Lényeg szerint ez nem egyéb, mint a horogínra, a patony fölé csúsztathatólag erősített, könnyű és tehát a vízben úszó, többnyire fa- vagy parafadarabka, a melyiknek segítségével a horgász horogjának a vízbe való merülését szabályozza. Ha ugyanis gazos, vagy iszapos mederrészekben, a fenéken járó halakra horgászunk, a csalit sohasem szabad olyan mélyre engedni, hogy akár a növények között, akár pedig az iszapba merülve eltűnjék a a halak látóköréből. Nos, ilyen esetekben a pedzőt alig lehet nélkülözni, a melyik ilyen esetben arra is jó, hogy elárulja, ha a hal a horog körül jár és a csalit kapkodja, esetleg be is kapja. Elárulja pedig a vízen való billenéseivel, mely annál hevesebb, minél könnyebb a pedző.”
“A sporthorgász szerszámjának egyik leglényegesebb része kétségkívül a horog, mert annak a milyensége ugyancsak közvetlenül befolyásolja a fogás eredményét. A mi a horog anyagát illeti, legjobbak az aczélból valók, egyrészt mert ellenállóak, azaz sem nem törnek, sem nem hajolnak meg a hal súlya alatt, a mellett úgy a hegyük, mint a szakályuk élessége is meglehetősen tartós. A legfőbb kelléke a horognak az, hogy fogós legyen, azaz alkotásainál fogva mentől könnyebben keresztül hatoljon a csalit kapkodó vagy azt elnyelő hal száján.”
“Az egér a csukáknak és a galóczáknak annyira kedves eledele, hogy a nagy, tehát öreg, tapasztalt és óvatos példányokat velük akkor is kapásra bírják, ha már apró halakkal eredménytelenül kísérletezünk. “
Forró nyári napon, amidőn a halat csendes vízben egy-egy vizitök levele alatt pihenni látjuk, avagy pedig a levél körül észlelhető bugyborékok felszállásából ottlétére következtethetünk, úgyis végezhetjük a horgászatot, hogy előbb a levélre röpítjük a légyfélét s aztán, a levélen mozgó bogarat utánozva, előbb a levél szélére, majd a vízbe ugratjuk a csalit. A hal, mely már a levélen járó legyet is észrevette, rendszerint nagy mohósággal veti magát a vizet érő csalira. Ezt a módját a horgászatnak tapogató horgászásnak mondhatjuk. Némileg hasonló ehhez az a módszer, a melyet a part közelében lévő örvényes helyeken alkalmazunk olyankor, ha a part bokrokkal vagy fákkal van benőve és e miatt nem igen megközelíthető…. Ámha az akadályok miatt nem látjuk a halat, akkor érzék szerint ejtjük le a csalizott horgot, mire a hal, nem lévén módjában a csalit megfigyelni, sebtiben vág a horog után. Ezt az eljárást bokrokközti horgászásnak nevezzük.”
Zsarnovitzky Árpád, királyi ítélőtáblai járásbíró, 1912
A fentebb olvasott gondolatok egy évszázada lettek papírosra vetve. Azóta “meghódítottuk” a levegőt, űrszondákat küldtünk a Marsra, feltaláltuk az automata mosógépet, a lithium-ionos vibrátort, a mobiltelefont, a fluoreszkáló kotont, a számítógépet, a nanotechnológiás fonott zsinórt, a polietilén kajakot, a multiorsókat, az elektromos kapásjelzőt, a színezett csontit, a bojlit, a pontymatracot és a csípős-papajás-kolbászos ízesítésű, magyaros etetőanyagot, ami úgy hullik a fenék felé, hogy közben hatalmas atomfelhőt alkot, ezáltal keltve fel a halak érdeklődését. Szó szerint csúcsra futtattuk az anyagot. Hogy mit adtunk érte cserébe? Ki-ki, döntse el maga. Mert “a pácban mindenki benne van.” – Hamvas
A cím egyébként ha valamikor, akkor ma igazán szemléletes és időszerű. Ugyanis hatalmas tömegeket mozgósít egy népszerű és divatos kisszerszámos sporthalászati módszer, ami nem más, mint halászás horoggal…:-)
Remek összeállítás! Tudtam, hova kell bejelentkezni.
Kesztner Zoltán balinozó készsége is szót érdemel.
A mai napig eredményes.
Timár Béla filmes anyaga kitörlődött, vagy csak én nem találom?
Kitöröltem, de rögtön visszaállítom, ha még korai lenne neki a kuka.
Nálam sok bejegyzés csak kérészéletű… 🙂
Meg sokhelyütt a kapálás, kib@szottnagy horoggal….sajna. 😦
Értem.
Odaadtuk érte az egyszerűség varázslatát,
Mert mint tudjuk nem akkor alkottál tökéleteset, ha már nem tudsz mit hozzátenni, hanem ha már nem tudsz mit elvenni belőle.
Mondta Exupery.
Talán ezért szeretem a spiccbotos keszegezést oly nagyon. 🙂
Kérdés:
Saját történet lehet?
Vagy csak hozzászólás?
Minden lehet.
Nagy élvezettel olvastam, köszönet érte! A képeken az első fonott zsinórok egyike lenne? 🙂 Pedző, hmm … Az a nád bot gyönyörű. És az a fa orsó, egy fenomén …..
Szívesen. Nem én írtam. Majd még feldobok egy 2. részt belőle.
A mai fonott elődje lehet a selyemzsinór.
Én még azzal kezdtem…
Nem kereskedelmi céllal, de ha valakit érdekel, akkor nálam még van néhány eladó példány a könyv 2002-es, az eredetivel tökéletesen megegyező kiadásából.
Szia!
Engem érdekelne egy példány.
a mail címem: ronyeczt@gmail.com
Rendben. Továbbítom az emiled!
Köszönöm.
Ami a selyemzsinórt illeti, nem szeretnék kapni, főleg török gyártmányt. 😛
És az eccerűség gyönyörűség, mint a kézigránátos halászat vagy a spiccbotos keszegezés-kárászozás, de még balint is fogtam már így, meg méretes pontyot. Falelkű, fakezű fafejeknek, mint én, ki egyszerű, mint a faék, ez való. Spiccbotos pergetés spriccelt fröccstől spiccesen. Spritzen gut! 😀