2014.03.13. Most, hogy elmúlt a nemzetközi Valentin nap és a Nemzetközi Nőnap, de még a Nemzetközi Munka ünnepe előtt…
1789, 1848, 1917, nacionalizmus, internacionalizmus, liberalizmus. Szabadság, egyenlőség, testvériség.
“A nép nem az alany, hanem a tárgy az úgynevezett demokratikus haladásban.”
“Bizonyos elemek királlyá koronázzák a népet, mivel tudják, hogy szuverenitása az övék lesz. Az egész demokrácia iránti rajongás innen jön.”
“1789 volt a tojás, amiből 1848 kikelt. 1848 volt a tojás, amiből 1917 kikelt.”
“Többség dönt!« – Ezt kisgyerekek között lehet hallani, amikor azon vitatkoznak, hogy fogócskát játsszanak-e, vagy bújócskát. És ez az a terület, ahol a demokráciának esetleg létjogosultsága lehet.”
“Népfelség – ez az, amiben senki nem hisz, mert nem lehet hinni abban, hogy bármiféle felsőbbséget képviselne egy olyan tömeg, amely szinte korlátlanul manipulálható.”
“ Istent nem választják a teremtmények – maguk közül.”
“A demokrácia azt jelenti, hogy ne a centrum irányítson, hanem a periféria; ne a tengelyszerű mozdulatlan mozgató és megállító – vagyis a király, hanem a periferiális mozgatott és megállított: a nép.”
“Igen könnyű lenne bemutatni, hogy “egyenlőség” a világon sehol sem létezik, annál az egyszerű oknál fogva, hogy nem lehetséges két olyan létező, amelyek egyszerre valóban különböznek is, ugyanakkor minden vonatkozásban tökéletesen egyformák is…”
“A múltat végképp eltörölni,
Rabszolga-had, indulj velünk!
A Föld fog sarkából kidőlni,
Semmik vagyunk, s minden leszünk!
Ez a harc lesz a végső,
Csak összefogni hát,
És nemzetközivé lesz
Holnapra a világ.”
“A nép tehát nem az alany, hanem a tárgy az úgynevezett demokratikus haladásban, amit időnként erőszakos forradalmak szakítanak meg, amelyek felgyorsítják menetelését. Tekintetbe veszik még az egész emberi hierarchiát, amikor elfordulnak Istentől: RENESZÁNSZ. Tekintettel vannak a hercegekre, a királyokra, amikor elfordulnak a pápától és a császártól: REFORMÁCIÓ. Tekintettel vannak a polgárságra, amikor eltávolodnak a királyok és hercegek nemességétől, akik a csúcsot képezik: FRANCIA FORRADALOM. Tekintetbe veszik a népet, amikor túllépnek a polgárság síkján: 1848-1917. Csupán a söpredékre vannak tekintettel, amikor túllépnek a tömegeken: 1917.”
(Részletek a Magyar Hüperionból és a Solum Ipsumból)
KOMMENTÁLÁSRA LEHETŐSÉG NINCS!