2014.06.16. Avagy melyikkel kezdjem…
Túlzás lenne azt állítanom, hogy “kérdezték már sokan”, helyesebb lenne inkább úgy fogalmaznom, hogy “érdeklődtek már annyian” a blogon fellelhető olvasmányokkal kapcsolatban, hogy az megérjen egy önálló bejegyzést, mert nagyon nem mindegy, hogy elsőként milyen fába vágja az ember a fejszéjét. A folytatásban nem kívánok hosszas és részletes értekezésbe bocsátkozni az általam olvasott könyvekkel kapcsolatban, de annyit mindenképpen szeretnék kihangsúlyozni, hogy a “tradicionalista” vonalba tartozó művekben csend, nyugalom és bizalom nélkül nem lehet elmélyülni. Elmélyülés nélkül pedig nem lehet megértésre szert tenni. Az idegen kifejezések vaskos szótára mindenképpen ajánlott, de praktikus választás lehet az internet közelsége is, egy kényelmes táblagépről nem is beszélve, nehogy az ontológiában és a filozófiában használatos kifejezések útvesztőjében eltévedjen és kedvét veszítse a Kedves Olvasó.
1., Weöres Sándor: A Teljesség Felé,
2., Szemezgetés a Hamvas esszék között, (hamvasbela.org),
3., http://www.tradicio.org/guenon/hbguenon.htm,
4., René Guénon: A Modern Világ Válsága (letölthető innen),
5., Baranyi Tibor Imre: Fejlődő Létrontás és Örök Hagyomány,
6., Hamvas Béla: Scientia Sacra,
7., René Guénon: A Mennyiség Uralma és az Idők Jelei, (Alapmű)*
8., Julius Evola: Pogány Imperializmus,
9., Julius Evola: Emberek és Romok,
10., Julius Evola: Lázadás a Modern Világ Ellen,*
11., Julius Evola: Meglovagolni a Tigrist,*
12., László András: Solum Ipsum,
13., Julius Evola: Az Individuum és A Világ Létesülése,*
14., Julius Evola: Cinóberösvény (Amiben Evola visszatekint az életművére),
————————————————————————–
Amelyeket még nem olvastam és a könyvespolcomon vannak:
Julius Evola: A Felébredés Doktrínája,
Julius Evola: A Szexus Metafizikája,
Rezgéseim Tánca Minden,
Kaczvinszky József: Kelet Világossága I-II-III (Állítólag nagyon jó és egyedi),
Orosz László Vladimir: Szivárványhídon Át,
—————————————————————————
Magyar Hüperión folyóirat,
http://www.persica.hu/kiadvanyaink.html
http://www.tradicio.org/kvintesszencia/
http://arsnaturae.hu/hirek/festschrift
* mély víz
* nagy kedvenc, az elejét kell túlélni valahogy…
“Evola nem vallásos gondolkozó, de spirituális szellem. Ezt fontos pontosan érteni. Nála a vallás az eredethez képest már egy hanyatlási fok, noha sok értékkel rendelkezik. Ő pedig sehol se ragadtatja magát vallásellenes megnyilvánulásokra. Nála a hitet, a vallást, a tudás, az ember isteni eredetéről való tudása előzi meg. A hit már csak egy remény. De Evola és a metafizikai tradicionalitás tud a világ és az ember lényegéről. És aki veszi a fáradságot és elmerül gondolataiban, az maga is részesülhet ebből a tudásból, és válhat „vallástalanná”, miközben még mélyebben megérti és elfogadja a szentkönyvek tanításait. Általa nem hithez, hanem a beavatott ember tudásához juthatunk a szakralitás világáról.”
Bognár József
Ha szabad valamit ajánlanom, akkor a Tradíció Évkönyvek köteteit ajánlanám (tudomásom szerint, egyes számok még beszerezhetők), valamint Buji Ferenc Magasles című tanulmánykötetét. Utóbbinak a nyelvezete lényegesen egyszerűbb, mint a fentebb felsoroltaké, így első lépésnek kitűnő választás.
Köszi! Majd górcső alá veszem. Orosz László Vladimir Szivárványhídja is megérne egy bejegyzést. Még az elején vagyok, de nagyon izgalmas olvasmánynak ígérkezik.
Igen, és az Arkhé tematikus számai is nagyon jók, több rövidebb írás, több szerzőtől…