2014.12.08. Rendezd párba őket!
Egy kis fejtörő azon Olvasóim számára, akik “a tradicionális létszemlélet témakörében” már jártasak, de azért van még mit tanulniuk. A fent látható alapfogalmak letisztázása, rendbetétele nélkül megfelelő megértés nem igazán lehetséges, mely súlyos fogalomzavarhoz és eltévelyedéshez vezethet. Az Olvasónak nincs más dolga, minthogy párba rendezze őket, méghozzá hierarchikus (horribile dictu) viszonyban egy képzelt vertikum mentén. Egyébként a közeljövőben egy bejegyzés erejéig még igen mélyen érinteni fogjuk ezt a témát, mert rendkívüli fontossággal bír. Tartalmas töprengést!
Egy nem közvetlenül kapcsolódó írás, de segíthet:
http://utonlevo.blogspot.hu/2014/03/az-egyetemes-lehetoseg
És egy közvetlenül kapcsolódó kép, ami sokat segíthet:
Engedtessék meg, hogy a http:exisztencia_letra.png képhez néhány kiegészítő megjegyzést fűzzek.
Az idézett ábra tulajdonképpen a “egész-rész” viszonyát igyekszik ábrázolni a különböző létesültségi szinteken. Vagy másképpen fogalmazva az egyén és a Teljesség viszonyát a Paradicsomtól le a demokráciáig. Az egyetemes-egyéni (aranykori viszony) mára közös-egyes viszonnyá süllyedt. Az utóbbi alátámasztásához elég megnézni egy esti híradót.
Ez a viszony annál magasabb rendű, minél inkább hordozza az “egyéninek” az “egységbe” való visszaintegrálódás képességét. Vagy másképpen mondva: minél inkább az “egyetemesség” KÉPMÁSÁNAK tekinthető az “egyéni”, annál magasabb rendűnek számít a viszonyrendszer.
A magasabb rendű természetesen magába foglalja az alatta lévő viszonyrendszert, az alacsonyabb viszont NEM a felette állót. Tehát az Aranykorban is voltak a megnyilvánulásnak “közös-egyes” aspektusai, azonban csak a magasabb viszonyokba ágyazva. A modern kor tragédiája, hogy nem maradt más számára csak “kollektív-szinguláris” korreláció, annak minden nyomorúságával együtt (beboltozott égbolt).
Még egy nagyon fontos megjegyzés. A metafizikai “rész-egész” NEM FELELTETHETŐ MEG a matematikai “rész-egész” viszonynak. A matematikai viszony esetében az egészt a részek mennyiségi összege adja (számosság alapján). Tehát a matematikai egész nem több, mint a részek összege.
A metafizikai egész esetében azonban gyökeresen más a helyzet. Itt az egész egy mennyiségileg (és minőségileg is) a meghatározhatatlan Teljesség, amelynek részei SEMMIKÉPPEN nem alkotják, vagy építik fel az egészet, pusztán korlátozottan kinyilvánítják azt. Számosságból, a meghatározottból nem lehet “felépíteni” a meghatározatlant. Földi téglákból nem lehet égi palotát építeni.
A Metafizikai Fényesség Platformnak ezúton köszönjük, hogy gondolt ránk és közzé tett pár ábrát.
https://www.facebook.com/metafizikaifenyessegplatform?hc_location=timeline
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t1.0-9/8110_322967957788803_1197529458_n.jpg?oh=876539ff41bd657f3b0a2d71ad800f27&oe=54FA8CB0&__gda__=1427658367_3aa26b5fda25dfa33aa44992f9eae12d