2015.05.24.
A fenti előadás remek alkalom lehet arra, hogy az alapvető tradicionális kifejezésekben elmélyedjünk. Aki “jártas Evolában”, annak nem lesz gondja a szövegértéssel, mert tulajdonképpen az adja az esszenciáját.
(Agathos, Ariston, Stator, Sakti, Abasileia, Status, Usurpatio Illegitima, Metapoliteia, Meta-apoliteia, Polaritás, Teokrácia, Potestas, Immanencia, Uralom, Axialitás)
“Az arisztokratikus azt jelenti, hogy a legjobbak uralma érvényesül. A theokratikus azt jelenti, hogy az arisztokrácia és a theokrácia az eredetét az istenség létéből vezeti le, s hogy az autokratában az isteni princípium működik, s hogy az autokrata az isteni princípiumot fejezi ki minden tekintetben, s az arisztokrácia az isteni uralomtól áthatva jeleníti meg a legjobbak uralmát. A theos istent jelent, az aristos a jót, a legjobbat, az agathos felsőfokát jelenti, az auto önmagát. A theokrateia és theokratia (theocratia) az aristokrateia és aristokratia (aristocratia) s az autokrateia és autokratia (autocratia) görög és grekolatin formák. Ezek jelentik azt a bázist, amely a szellemhez való visszaemelkedést lehetővé teszi. A démosnak, a népnek az uralma a démokrateia vagy démokratia (democratia). A „demokrácia” még abban az esetben is lefokozást és lefokozódást jelent az előbbiekhez képest, ha a démosban egy igazi szellemi méltóság nyilatkozik meg. De rendszerint nem nyilatkozik meg, és a démos rendesen nem több, mint tömeg. Ma léptennyomon – minden politikai irányzat a demokratizmus nevében akar beszélni, és ennek igenlését és fokozását jelöli meg céljaként. A szellemiség szempontjából a demokrácia és a demokratizmus elvetendő. A szellem, a tradicionalitás szempontjából a demokratizmusnak semmiféle létjogosultsága nincs. Az Uralkodónak egyetlen kötelessége van – ez is önmagából adódó s nem egy elv követése – az, hogy ne a nép ellenében uralkodjék. De nem kell a nép nevében uralkodnia, mert a nép mérhetetlenül alatta áll az igazi Uralkodónak.”
Csapatmunka (cunci) Salgótarján jövőjéért… “Elintéztem, hogy ingyen ihattok ott egy kört, komolyan.” A fenti produkcióért 50 évvel ezelőtt egy ejnye-bejnye járt. Rosszabb esetben kizárás a pártból. 100 évvel ezelőtt egy arcul csapás. 200 éve kiközösítés és botozás. 400 évvel ezelőtt kaloda, várbörtön, vagy karó. 4500 esztendővel ezelőtt?
Itt tévesztettél a megítélésben kedves Atyafi, ugyanis a falu bolondját minden időben hagyták egy kicsit szerepelni a vásáron, de csak ott. És manapság?
Ezzel vitatkoznék, méghozzá erősen. 🙂
A “falu bolondja” mögött ártalmatlan megnyilatkozások álltak.
Jelen esetben viszont már bizarr módon keveredik a “tehetség”, a ravaszság, a bárgyúság és az idiotizmus. Ráadásul ezek a “minőségek” már szorosan összefonódtak az “állam” (?) életével. Ezek az emberek nem született stupidok. Mások. Sajnos ez a felület nem bírná el azon jelzőket, melyekkel illetni lehetne őket.
Igen, lehetne itt magvas nyomdafestéket nem tűrő jelzőket használni, de minek? Nem érdemelnek annyit.
(A “falu bolondja” pedig osztály vagy kaszt akart lenni, nem az elmeállapot minőségére vonatkozott, de szerintem értjük egymást.)
És elnézést kérek minden jó érzésű ,,falu bolondjától” az őket meg szégyenítő összehasonlításért.
Láttad Kurosawától a Ran-t? Ott is van egy bolond, igaz udvari.
Nem láttam. Sajnos?
Igen, sajnos. 🙂