2012.09.15. Töredékek…
“Aki diktatúrát vezet be, ám életben hagyja Brutust, vagy köztársaságot alapít, de nem öli meg Brutus fiait, nem fog sokáig uralkodni.” Machiavelli
“Az ember nem élhet irgalom nélkül.” Dosztojevszkij
“Ki célt mutatsz, hát utat is mutass! Mert cél és út itt úgy egymásba vész, hogy egymást is már módosítja váltig és más-más úton más-más célhoz érsz.” Lassalle
“Senki sem kormányozhat bűntelen.”
“Megengedhetetlen, hogy az ember az érzelmek metafizikai kuplerájának nézze a világot. A mi számunkra ez az első számú parancsolat. Rokonszenv, lelkiismeret, undor, kétségbeesés, bűntudat és engesztelő áldozat a mi számunkra egyaránt viszolyogtató kurválkodás.”
“A legnagyobb forradalmárok közül is sokan engedtek ennek a kísértésnek: Spartacustól Dantonig és Dosztojevszkijig; ez az ügy elárulásának legklasszikusabb formája. Isten kísértései mindig sokkal veszedelmesebbek voltak az emberiség számára, mint a Sátán incselkedései. De amíg a káosz uralkodik a világban, addig Isten anakronizmus: és minden, a lelkiismeretünkkel kialkudott kompromisszum nem más, mint árulás. Fogd hát be a füled, ha meghallod, hogy az ezerszer elátkozott belső hang akar szólni hozzád…”
“Kár, hogy az ellenfél nem képviseltette magát. De hát ez is a szokott trükkjei közé tartozik. Sosem hajlandó kiállni nyílt, racionális vitára az emberrel. Mindig óvatlan pillanatokban támad, amikor az ember egyedül van és védtelen és persze szereti a hatásos díszleteket is: égő csipkebokrokból, meg felhőbe burkolózó hegycsúcsokról szokott megszólalni, lehetőleg olyankor, amikor alszik a kiszemelt áldozat. Nos a Nagy Moralista módszerei nem éppen tisztességesek…”
“A világtörténelem legnagyobb bűnözői nem a Néró, meg Fouché félék, hanem a Gandhik és a Tolsztojok. A Gandhiban megszólaló belső hang többet tett India felszabadításának megakadályozására, mint a brit ágyuk. Eladni magát az embernek harminc ezüstpénzért, voltaképpen becsületes üzlet, aki azonban a saját lelkiismeretének adja el magát, az az emberiség árulója. A történelem a priori amorális, nincs lelkiismerete.”
“Oda jutott a világ, hogy szemben áll egymással okosság és tisztesség és aki az egyiket választja le kell mondania a másikról.”
“Ki célt mutatsz, hát utat is mutass! Mert cél és út itt úgy egymásba vész, hogy egymást is már módosítja váltig és más-más úton más-más célhoz érsz.”
Azt tudjuk, hogy Koestler (szül: Kösztler) többek között peeonir volt Palesztínában, kommunista is volt, pont a legkeményebb sztálini időkben. Érdekes mód túlélte Franko börtönét mint halálraitélt Sevillában, túlélte a francia megsemmisítő munkatábort, ami 25000 másik, többnyire baloldali rabnak nem sikerült. Példaképe és barátja Ze’ev Jabotinsky cionista politikus. És ő az aki megírta A tizenharmadik törzs című könyvet, amely táptalaja lett annak, hogy a világot irányító zsidók nem is zsidók, hanem kazárok, akik felvették a rabbinizmust mint vallást.
,,Természetesen csak vágyálom, a gyengék vágyálma lehet, hogy a világ rendjét szabályozó könyörtelenséget szívélyességgé változtassuk…”-írja A föld söpredéke című könyvében, és igaza van, de kötelességünk e sátáni szabályozót nem szolgálni, sőt amennyire csak lehet lázadni ellene.
Talán Artúrnak sikerült?
Én csak ezt a könyvet olvastam tőle, igaz már csak foszlányok vannak meg belőle, de azt hiszem jól látod a helyzetet. 🙂
Egyébként A sötétség délben az első hiteles híradás a sztálini terrorról. 1940-ben jelent meg először Londonban(!!!). Szolzsenyicin, Salamov, Grosszman, Rózsás, Conquest, Rayfield, Allilujeva saját írásaikkal hitelesítik – anélkül hogy ismerték volna Koestler írását-, hogy Arthur az igazat írja. Ezek a történetek és visszaemlékezések egymást igazolják. A sztálini volt az egyik olyan antikrisztusi állam, amely tartalommal töltötte meg a bibliai “Fenevad” fogalmát.(Jelenések könyve). E fölött a tény fölött szó nélkül ment el a történeti kereszténység, a szcientifikus történetírás, és a pénzrabszolga politika. Pedig Sztálin és módszerei nem haltak el. Elég csak Pol Pot-ra, vagy Idi Aminra, Kim Dzsungun-ra gondolni. Minden hataloméhes földlakó zsebében hordja a sztálini marsall botot, és jajj az embernek itt a földön, amikor megjelenik valaki, aki többszörösen túlszárnyalja Dzsugasvilit.
Koestler rendkívül érdekes figura, de nálam nem tartozik az iránymutatók sorába. Közelebb áll a kalandorhoz, és roppant tehetsége, amivel intellektuális szinten működött, ne tagadjuk le, összefügg származásával.
És végül egy idézet Sztálin atyuskától ( demokraták figyelem!):
,,Nem az dönt aki voksol, hanem aki a voksokat számolja.”
“Koestler rendkívül érdekes figura, de nálam nem tartozik az iránymutatók sorába.”
Nálam sem. 🙂
De mi lenne az iránymutatókkal “irányt nem mutatók” nélkül? 🙂
Mindig a sorok között kell olvasnunk.
Tényleg!