2016.09.10. Zéró E.SZ.I.
Azt hiszem eme művet nélkülözni tudnám a könyvespolcomról. Nem tagadom, hogy vannak benne eredeti meglátások, de Spengler alapállásásról mindent elmond az a rövidke idézet, amit a folytatásban a legutolsónak hagyok. A modern ember szerves részévé lett immáron az a korszellem áztatta, készen kapott alapállás, hogy saját magát agyonrelativizálja, kivegye a centrumból, mintha ezzel az árulással bármi is megoldható lenne. Spenglernek ugyanis van egy rossz külvilága, amit jó volna megbabrálni, kijavítani. Ennyi és semmi esetre sem több. De ha jobban meggondolom ez alól szinte már senki sem kivétel, hiszen napjainkban “mindenki” lázasan igyekszik a “készen kapott külvilágát” megbarkácsolni, hogy még jobban, még kellemesebben, még hangulatosabban, még kedélyesebben érezze magát “benne”, miközben egy sárgolyóbis hátán -a százmilliárd galaxis egyikének a legeldugottabb sarkában- lovagolja bele magát a végtelen, bazi nagy semmibe. Állítólag. Én ezt még empirikusan is cáfolnám. A Föld lapos és én vagyok mindennek a középpontja. Körülöttem kering a Nap, a csillagok, a megannyi galaxis és még egy apró cinege sem mondhatná el reggeli énekét nélkülem. Olyannyira hatalmas vagyok, hogy nélkülem még Isten sem volna, de ez Spengler monológjából sajnos kimaradt. Spengler, akinek végső soron én vagyok a gazdája és a fenntartója.
https://bookline.hu/product/Ember es Gep
“És végül természetes rangkülönbség van az emberek között; az uralkodásra, vagy szolgaságra születettek között; az élet vezérei és vezetettjei között. Ez magától értetődő, és egészséges időkben és népeknél mindenki által önként elismert tény, noha a hanyatlás évszázadai odakényszerülnek, hogy ezt ne lássák, vagy tagadják. De éppen a mindenki természetes egyenlőségéről szóló fecsegés azt bizonyítja, hogy e nagy bizonyítás közben itt valamit el akarnak beszélni.”
“Ezt nevezzük organizációnak. A tevékeny élet formába öntése ez a a vállalkozások magvalósítására. Többek között tevékenységével az emberiség döntő lépést tett az organikus léttől az organizált létig.”
“A népek és törzsek mintegy lefelé szaporodnak. Nem a fejek, hanem a kezek száma növekszik.”
“Azonban a tömeg csak tagadás, éspedig tagadása lévén a szervezés fogalmának, magában nem életképes. Tisztek nélkül a hadsereg felesleges és pusztulásra ítélt embercsorda, miként tégladarabok és vasrészek halmaza többé nem épület.”
“A jövendő képét a képzelőerőnek azzal a teljes hiányával rajzolták meg, ami az összes civilizációk materializmusát jellemzi: Örök boldogság a földön, amint a nyolcvanas évek (1880-as) technikai irányzata alapján a végső célt és a végső állapotot elképzelté, holott ez aggasztóan ellentmondott a haladás fogalmának, amely a megállapodottságot nem ismeri. Nincs többé háború! Népek, államok, fajok és vallások között nincs különbség! Nincsenek gonosztevők és nincsenek kalandorok. Nincs gyűlölet és nincs bosszú. Örök boldogság a földön az évezredek örökkönvalóságáig!”
“E sors láttára csak egy világnézet lehet méltó hozzánk, Achilles álláspontja: Inkább rövid, de tevékeny és dicsőséggel teli, mint tartalmatlan és hosszú élet. Nincs bölcs visszatérés és nincs okos lemondás. Csak az álomlátók hiszik, hogy megmenekülhetünk. Az optimizmus gyávaság. E korban születtünk és bátran kell a számunkra elrendelt utat végigjárni, más választásunk nincsen. Reménység és menekülés nélkül kitartani az elveszett poszton: ez a kötelességünk. Kitartani, mint a római katonai, kinek csontjait ott találták Pompeji kapuja előtt, aki meghalt, mert a Vezúv kitörésekor elfelejtették leváltani. Ez az igazi nagyság, ez az igazi race! A becsületes halál az egyetlen, amit az embertől nem lehet elvenni.”
“Végeredményben mindegy, hogy az örök csillagok végtelen rendjében milyen sorsra jut ez a kis planéta, amelyik valahol a végtelen térben futja rövidre szabott pályáját. Még kevésbé lényeges, hogy pár pillanatra mi vonaglik meg felületén. De közülünk mindenki -önmagában véve parányi semmiség- egy megfoghatatlan rövid pillanatra, az élet tartamára bedobatott a lét nyüzsgésébe. Ezért mérhetetlenül fontos nekünk a világ kicsinyített képe, a világtörténelem.” (???)
http://mahasunya.blogspot.hu/2009/05/megjegyzesek-szolipszizmus-kapcsan.html
valamint:
http://mahasunya.blogspot.hu/2010/01/vazlat.html